پراکسی زوم چیست؟

کوچک، حاضر در همه جا و حیاتی برای فعالیت سلول

پراکسی زوم ها اندامک ها (یا بخش ها، "اتاقکهای" محصور در غشا)ی کوچکی هستند که تقریبا در تمامی سلول ها – از یک سلول ساده در خمیرمایه ی یک نانوایی گرفته تا گیاهان زراعی و انسان ها -- به وقوع می پیوندند. پراکسی زوم ها برای حیات سلول ضروری هستند. به طور مثال ، بیمارانی که با پراکسیزوم های دارای نقص ژنتیکی به دنیا می آیند اغلب عمر کوتاهتری نسبت به سایرین دارند. درضمن، دانه های روغنی آن دسته از گیاهان زراعی که پراکسیزوم های آسیب دیده دارند توانایی جوانه زدن را از دست می دهند و در فوتوسنتز ناکارآمد می شوند.
 

پراکسی زوم ها در حدود ۶۰ سال پیش کشف و در آغاز به دلیل سایز کوچکشان (قطر ۱ میکرومتر)، که هم ردیف سایز باکتری هاست، "میکرو-بادی" نام گذاری شدند. سایز کوچک و ظرافت (شکنندگی) پراکسی زوم ها تحقیقات آزمایشگاهی را با چالش های فنی قابل توجهی مواجه می کند. به همین دلیل، در مقایسه با اندامک های سلولی دیگر مانند هسته ی سلول، میتوکندری یا کلروپلاست ها، پراکسی زوم ها همیشه در تحقیقات مورد بی اعتنایی قرار گرفته اند. پراکسی زوم ها علی رغم سایز کوچکشان از اهمیت بالایی برخوردارند. تقریبا تمامی ارگانیسم ها از سلول تشکیل شده اند و تقریبا تمامی سلول ها، از قارچ های مولد آبجو و پنی سیلین گرفته تا حبوبات و گیاهان سوخت-زیستی و ما انسان ها، از پراکسی زوم برخوردار بوده و به آن نیازمندیم.

چالش های هیجان انگیز تحقیقانی

علی رغم ۶۰سال تحقیق بین المللی، بسیاری از پرسش ها بی پاسخ باقی مانده اند. مثلا هنگام تکثیر سلول ها پراکسی زوم ها چگونه رشد می کنند؟ پراکسی زوم های آسیب دیده چگونه شناسایی و بازیافت می شوند؟ ما در سال های گذشته در برخی از حیطه ها به اطلاعات مهمی دست یافته ایم اما این اطلاعات تنها جز کوچکی از کل دانش مربوط به این مساله است. ما هنوز شناختی از تنوع کاربردی پراکسی زوم ها نداریم. هر سال کارکرد های غیر منتظره ی جدیدی از پراکسی زوم ها کشف می شوند. برای نمونه، پراکسی زوم ها در بیوسنتز بیوتین و دفاع در مقابل پاتوژن ها هم نقش دارند. در نگاه اول ممکن است رابطه ی این مسایل ابتدایی تحقیقی با زندگی واقعی ما مشخص نباشد. اما اگر به طور دقیق به چگونگی کارکرد این اندامک پی ببریم می توانیم تنگناها را شناسایی کرده و کاربردهای آن را  برای بهبود حیات روی زمین بهینه سازی کرده و توسعه دهیم.

ینده نگری: چگونه چالش های قرن ۲۱ را حل کنیم؟

همه می دانیم که جهان ما در این قرن با مشکلاتی مواجه است که هیچ کس قادر به حل آن نشده است. برای مثال، بیماری های گوناگونی به درمان نیاز دارند و آنتی بیوتیک های جدیدی باید برای مقابله با مقاومت های طبیعی ساخته شوند. همین طورباید برای جمعیت رو به رشد جهان که در سال ۲۰۴۰ به ۹ میلیارد می رسد به فکر تامین غذا برای انسان ها و حیوانات و انرژی (زیستی) بود.
پراکسی زوم ها به طور قابل توجهی به سازواری و بهره وری اورگانیسم ها کمک می کنند: از قارچ های مولد آنتی بیوتیک گرفته تا محصولات انرژی-زیستی و حیوانات خانگی و انسان ها. دانش مربوط به پراکسی زوم ها، هم از نظر بنیادین و هم از نظر بیوتکنولوژی، می تواند به پیشرفت های مهمی در علم پزشکی، کشاورزی و بیوتکنولوژی منجر شود.
 

پرفیوم: آموزش نسل جدیدی از دانشمندان

در سال ۲۰۱۳، اتحادیه ی اروپا بودجه ای برای شبکه ی آموزشی ماری کوری (پرفیوم) در نظر گرفت. پرفیوم مخفف (تشکیل، عملکرد و متابولیسم پراکسی زوم) است. این پروژه ی عظیم که توسط پروفسور آیدا ون در کلای (از دانشگاه گرونینگن هلند) رهبری می شود بودجه ای معادل ۳.۹ میلیون یورو برای تحقیق روی پراکسی زوم ها دریافت کرد. یازده گروه از دانشگاه ها، موسسات تحقیقاتی و صنایع مختلف در چهار کشور عضو اتحادیه ی اروپا و نروژ گرد هم آمده اند تا مشترکاً بیولوژی و بیوتکنولوژی پراکسی زوم ها را دارند اما مکمل یکدیگر هستند و مجموعه ی قدرتمندی را تشکیل می دهند. تقریبا هر روز نشست هایی از طریق اسکایپ صورت می گیرد و دانشجویان دکتری به دفعات به کارگاه ها، کنفرانس ها و آزمایشگاههای گروههای دیگر می روند تا از یکدیگر بیاموزند و دیوارهایی را که ده ها سال است میان حوزه های سنتی تحقیقی جدایی انداخته است از بین ببرند.پیش ببرند. این گروه ها سوابق و حیطه های تحقیقاتی بسیار مختلفی

این برنامه، آموزش تحقیقاتی به روز و پیشرفته ای برای ۱۲ دانشجوی دکتری و ۴ دانشجوی فوق دکترا از رشته های پزشکی، و زیست شناسی گیاهی و قارچی تدارک دیده است. شبکه های آموزشی ماری کوری جوایز بسیار معتبری هستند که توسط برنامه ی هفتم اتحادیه ی اروپا تامین بودجه می شوند و به آموزش نسل جدید دانشمندان در اروپا اختصاص دارند. هدف از این شبکه، حل مسایل بین رشته ای که از اهمیت جهانی برخودارند و کاهش حس رقابت در تحقیق و توسعه در اروپاست.
 


دانش بنیادین و بیوتکتولوژیک تولید شده توسط پرفیوم تا سال ۲۰۱۶ به طور قابل توجهی به پیشرفت علم پزشکی، کشاورزی و بیوتکنولوژی کمک خواهد کرد. نه فردا یا یک سال دیگر، بلکه در دهه های مهم آتی.
 

Upcoming events

No events
No downloads

Delphine Crappe and Piotr Lisik have defended their thesis

30-11-2016

Delphine Crappe and Piotr Lisik have defended their thesis...

Show more